دات نت نیوک
Menu

پیام علمی

تاریخ انتشار: شنبه 03 اسفند 1398
خون ریزی های رحمی طبیعی و غیر طبیعی:

  خون ریزی های رحمی طبیعی و غیر طبیعی:

امتیاز: Article Rating

قسمت داخلی رحم دارای دو لایه است. لایه داخلی  که نازک است آندومتر و دیواره عضلانی ضخیم بیرونی ، میومتر است. قاعدگی 10 تا 14 روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد. در زنان با تخمک گذاری منظم ، آندومتر هر ماه برای بارداری آماده و ضخیم می شود. اگر زن باردار نشود ، دیواره آندومتر در دوره قاعدگی ریزش می کند. در زمان یائسگی ، تخمک گذاری متوقف و آندومتر دیگر رشد و ریزش نمی کند.

در شرایط عادی ، رحم یک زن در هر دوره قاعدگی مقدار محدودی  خون خارج می کند (80 میلی لیتر). خونریزی که به طور نامنظم یا بیش از حد باشد ، خونریزی غیر طبیعی رحم محسوب می شود.

علل خونریزی غیرطبیعی رحم:

 اغلب دلایلی که باعث خونریزی غیر طبیعی رحم می شوند می توانند در هر سنی رخ دهند ، اما بعضی از آنها بیشتر در زمان خاصی از زندگی رخ می دهند.

در دختران جوان : اگر خونریزی قبل از زمان اولین دوره قاعدگی زندگی یک دختر رخ دهد همیشه غیر طبیعی است.و ممکن است در اثر تروما ، جسم خارجی ، سوزش ناحیه دستگاه تناسلی (به دلیل صابون ها ، لوسیون ها یا عفونت) یا مشکلات دستگاه ادراری ایجاد شود. خونریزی می تواند در نتیجه سوء استفاده جنسی نیز رخ دهد.

نوجوانان :  بسیاری از دختران در طی چند ماه اول پس از اولین دوره قاعدگی ، مقداری خونریزی نامنظم دارند که معمولاً با عادی شدن چرخه هورمونی و تخمک گذاری، بدون  نیاز به درمان برطرف می شود. اگر خونریزی نامنظم بیش از این زمان ادامه داشته باشد یا خونریزی سنگین باشد ، بررسی بیشتری لازم است.

همچنین خونریزی غیر طبیعی در نوجوانان می تواند به دلیل هر یک از عواملی که باعث خونریزی در  زنان قبل از یائسگی می شود ، از جمله: حاملگی ، عفونت و اختلال خونریزی یا سایر بیماریهای پزشکی ایجاد شود.

زنان قبل از یائسگی: عوامل مختلفی می تواند باعث خونریزی غیر طبیعی در زنان  بزرگسال و یائسه شود. تغییر ناگهانی سطح هورمون در زمان تخمک گذاری می تواند باعث لکه بینی واژن یا مقادیر کمی خونریزی شود. خونریزی ناپایدار یا غیرقابل پیش بینی همچنین می تواند در زنان یائسه که از روش های هورمونی استفاده می کنند ، رخ دهد.

بعضی از خانم ها به طور مرتب تخمک گذاری نمی کنند و ممکن است خونریزی واژینال غیرقابل پیش بینی و یا سنگین واژینال را تجربه کنند. اگرچه تخمک گذاری های نامنظم در ابتدای شروع دوره و در طول دوره پیش از یائسه گی شایع  است ، اما می تواند در هر زمانی از سن بارداری نیز اتفاق بیفتد.

برخی از زنانی که به طور مرتب تخمک گذاری می کنند ، در طی دوره ها یا بین دوره های خود خونریزی بیش از حد دارند. شایع ترین علل چنین خونریزی هایی:  فیبروم رحمی ، آدنومیوز رحم یا پولیپ آندومتر است. فیبروم ها توده های خوش خیم در لایه عضلانی رحم (میومتر) هستند ، آدنومیوز شرایطی است که در آن پوشش رحم (آندومتر) به داخل میومتر رشد می کند. پولیپهای آندومتر توده های با بافت گوشتی (معمولاً خوش خیم) هستند که به داخل حفره رحم وارد می شوند. این شرایط دلایل عمده خونریزی غیر طبیعی رحم است. فیبروم ها ، آدنومیوز و پولیپ ها در زنان بدون هیچ تحریک کننده می توانند رخ دهند.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • خون ریزی های رحمی طبیعی و غیر طبیعی:
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت