Menu

پیام علمی

تاریخ انتشار: دوشنبه 27 مرداد 1399
درماتیت

  درماتیت

امتیاز: Article Rating

درماتیت نوعی بثورات پوستی است که پس از لمس پوست شما به چیزی که باعث تحریک آن شود یا چیزی که به آن حساسیت دارید ،  رخ می دهد.

گاهی اوقات اولین باری که چیزی را لمس کنید ، می تواند حساسیت ایجاد شود. همچنین ممکن است در چندمین بار استفاده  ازچیزی که قبلاً استفاده کرده اید و مشکلی نداشته اید ، حساسیت ایجاد شود.

موادی که باعث تحریک پوست می شوند ، می تواند محصولاتی که هر روز از آنها استفاده می کنید ، مانند صابون یا پاک کننده ها باشد. برخی از مواردی که می تواند باعث حساسیت های پوستی شود عبارتند از:

داروهای خاص ، عطرها یا مواد آرایشی

فلز در انواع جواهرات

گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی

ممکن است  بثورات پوستی قرمز ، خشک ، خارش دار یا ترک خورده باشد .همچنین ممکن است در جایی که بثورات به دلیل حساسیت وجود دارد ، تورم یا تاول ایجاد شود.

علائم شدید شامل موارد زیر است:

درد

تورم گسترده

تاول  یا پوسته پوسته شدن پوست

جلوگیری از درماتیت :

از استفاده یا لمس کردن آنچه ممکن است باعث بثورات شما شود ، خودداری کنید

از پوست خود در برابر هر چیزی که باعث تحریک آن شود یا باعث ایجاد حساسیت شود ، محافظت کنید. به عنوان مثال ، در صورت نیاز به کار با صابون  یا مواد شوینده ، از دستکش استفاده کنید.

برای کمک به  تسکین خارش و ناراحتی از محصولات آرامش بخش پوست استفاده کنید. مواردی که ممکن است به آنها کمک کند عبارتند از:

کرم مرطوب کننده غلیظ

نوع خاصی از حمام به نام حمام جو دوسر

در صورتی که بثورات در طی 2 هفته از بین نرفت یا بدتر شد ، به پزشک مراجعه کنید.

داروهای مختلفی در درمان بثورات پوستی تجویز می شود شامل موارد زیر:

کرم ها و پمادهای استروئیدی - خارش و قرمزی را تسکین می دهند

قرص های استروئیدی - اگر بثورات شدید باشد لازم است این موارد را برای مدت کوتاهی مصرف کنید و در کوتاه ترین زمان باید مصرف آنها قطع شود.

پانسمان مرطوب یا خیس - اینها می توانند برای پوستی که پوسته پوسته شده مفید باشد. برای استفاده از پانسمان مرطوب یا خیس باید 2 لایه لباس بپوشید. ابتدا بر روی بثورات خود لایه ای از لباس های نخی مرطوب را روی آن قرار دهید. سپس ، لایه ای از لباس های خشک را در بالای لباس های مرطوب قرار دهید. افرادی که به این پانسمان ها احتیاج دارند ، غالباً هنگام خواب ، آنها را می پوشند.

در افرادیکه بثورات پوستی آنها شدید نیست  نیز این روش می تواند سبب تسکین سریع شود.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • درماتیت
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت