دات نت نیوک
Menu

پیام علمی

تاریخ انتشار: شنبه 24 اسفند 1398

  درمان خونریزی غیر طبیعی

امتیاز: Article Rating

درمان خونریزی غیر طبیعی - درمان خونریزی غیر طبیعی براساس تشخیص علت اصلی آن است. انتخاب درمان AUB باید عوامل زیر در نظر گرفته شود: علت خونریزی؛ شدت خونریزی (به عنوان مثال ، کم خونی ، تداخل در فعالیت های روزانه). علائم و مشکلات مرتبط با آن (به عنوان مثال ، دیسمنوره / درد لگن ، ناباروری)، برنامه های بارداری در آینده. از طرفی بیماری های طبی زمینه ای مثل  خطر ترومبوز وریدی یا شریانی، و ترجیحات بیمار نیز مهم اند.

قرص های ضد بارداری - از قرص های ضد بارداری اغلب برای درمان خونریزی رحم استفاده می شود که به دلیل تغییرات هورمونی یا بی نظمی هورمونی است. قرصهای ضد بارداری ممکن است در خانمهایی که به طور منظم تخمک گذاری نمی کنند ، برای ایجاد چرخه منظم خونریزی و جلوگیری از رشد بیش از حد آندومتر استفاده شود. در خانمهایی که تخمک گذاری می کنند ، ممکن است از آنها برای درمان خونریزی بیش از حد قاعدگی استفاده شود. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (مثل ایبوپروفن ، ناپروکسن سدیم) هم در کاهش خونریزی و درد مفید می باشد.

در دوران قبل یائسگی ، از قرص های ضد بارداری یا سایر روش های درمانی هورمونی برای تنظیم چرخه قاعدگی و جلوگیری از رشد بیش از حد آندومتر استفاده می شود.

پروژسترون - پروژسترون هورمونی است که توسط تخمدان ساخته شده و در جلوگیری یا معالجه خونریزی بیش از حد در خانمهایی که بطور منظم تخمک گذاری نمی کنند موثر است. پروژسترون درمانی قابلیت پیشگیری از بارداری را ندارد. در زنانی که از پروژسترون دوره‌ای استفاده کرده و خونریزی دوره‌ای دارند ، اگر خونریزی مورد انتظار رخ ندهد ، باید احتمال بارداری بررسی شود.

 دستگاه داخل رحمی - IUD که پروژستین را ترشح می کند ممکن است برای زنانی که خونریزی غیر طبیعی رحم دارند توصیه شود.

IUD های آزاد کننده پروژستین باعث کاهش خون قاعدگی بیش از 50 درصد و کاهش درد ناشی از دوره ها می شود. در بعضي از خانمها با مصرف  IUD پروژسترونی ، خونريزي قاعدگي كاملاً متوقف مي شود، كه با برداشتن IUD قابل برگشت است. استفاده از IUD های آزاد کننده پروژستین در برخی از زنان مبتلا به خونریزی غیر طبیعی رحم از عمل جراحی جلوگیری کنند.

ترانکسامیک اسید یا داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مثل مفنامیک اسید برای بیماران مبتلا به خونریزی که ممنوعیت مصرف داروی هورمونی دارندیا تمایل به مصرف هورمون ها ندارند مفید است. برای خانمهایی که کم خونی ندارند و تمایل به درمان ندارند می توان فقط تحت نظر گرفت.

زنان مبتلا به فیبروم می توانند فیبروئید خود را جراحی کنند. قطعی ترین عمل جراحی برای خونریزی غیر طبیعی رحم ، هیسترکتومی یا برداشتن کل رحم است. در زمان هیسترکتومی ، ممکن است تخمدانها ممکن است در جای خود باقی مانده یا برداشته شوند. هیسترکتومی ممکن است با استفاده از لاپاروسکوپی معمولی یا از طریق واژن یا برش باز روی شکم انجام شود.

نکته: اختلالات خونریزی ، به ویژه بیماری فون ویلبراند (VWD ) در زنان در سنین باروری شایع است. اگر در اولین قاعدگی خونریزی سنگین باشد یا سابقه خانوادگی انعقاد خون یا سایر علائم خونریزی خونریزی همراه باشد (مانند کبودی آسان یا خونریزی طولانی مدت از سطوح مخاطی) باید به این اختلال مشکوک شود. علاوه بر این ، ضد انعقادها ممکن است باعث خونریزی سنگین یا طولانی مدت رحم شود.

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت