دات نت نیوک
Menu

پیام علمی

تاریخ انتشار: شنبه 19 بهمن 1398
درمان های داروئی آندومتریوز

  درمان های داروئی آندومتریوز

امتیاز: Article Rating

درمان های داروئی آندومتریوز

داروهای ضد التهابی غیر استروئید (NSAIDs): نوعی داروی ضد درد است که می تواند به تسکین درد ناشی از اندومتریوز کمک کند. این دارو با متوقف کردن ترشح پروستاگلاندین ها که یکی از اصلی ترین مواد شیمیایی مسئول درد به طور کلی و همچنین دوره های دردناک قاعدگی است، کار می کند. شروع این داروها یک یا دو روز قبل از پریود بهترین نتیجه را می دهد. گاهی مدتی طول می کشد تا NSAID ها مانع از تولید پروستاگلاندین و کاهش درد شوند.آندومتریوز با  NSAID ها کوچک نمی شوند و یا مانع از رشد اندومتریوز نمی شوند و فقط علائم تسکین می یابد.

اکثر NSAID ها بدون نسخه در دسترس هستند ، از جمله:

 ایبوپروفن (به نام های Advil ، Motrin هم وجود دارند). به طور کلی ، دو قرص برای دوز اول و یک قرص هر چهار تا شش ساعت ادامه می یابد. این داروها باید با غذا مصرف شود و اگر یکی دو روز قبل از شروع درد شروع شود ، مؤثرترمی باشد. پزشکان ممکن است دوزهای بیشتری در صورت لزوم تجویز کنند.

سدیم ناپروکسن (به نام های Aleve ، Anaprox  ، Naprosyn هم وجود دارند). به طور کلی ، دو قرص برای دوز اول مصرف می شود ، وسپس یک قرص هر 8 تا 12 ساعت در صورت نیاز ادامه می یابد. تمام قرص ها باید همراه با غذا و یک لیوان آب کامل مصرف شوند. مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن نیز در صورت شروع یک یا دو روز قبل از شروع درد قاعدگی مؤثرتر می باشد.

NSAID ها درمان انتخابی دردهای هنگام قاعدگی هستند که به نام دیسمنوره است. داروی انتخابی NSAID در دیسمنوره مفنامیک اسید می باشد. در اینجا نیز شروع درمان قبل از شروع  درد به تاثیر آن اضافه می کند و دوز اول دارو  دو برابر است. می توان هر 6-4 ساعت دو عدد مفنامیک اسید مصرف کرد.

گاهی  NSAID ها درد ناشی از اندومتریوز را تسکین نمی دهند. NSAIDs احتمالاً در هنگام ترکیب با یک روش درمانی دیگر ، مانند قرص های جلوگیری از بارداری هورمونی ، بهتر عمل می کنند. عوارض جانبی جدی NSAID ها ، اگرچه غیر معمول است ، اما شامل ناراحتی معده ، مشکلات کلیوی و بدتر شدن فشار خون است.

داروهای جلوگیری از بارداری هورمونی : ازجمله قرص و حلقه واژن اغلب در درمان درد کمک می کند زیرا باعث کاهش خونریزی می شود. قرص های خوراکی روزانه پروژستین و همچنین پروژستین های طولانی مدت تزریقی ممکن است در کاهش درد اندومتریوز بسیار مؤثر باشند. یک دستگاه داخل رحمی حاوی پروژستین همچنین می تواند در درمان درد بسیار مؤثر باشد. قرص های جلوگیری از بارداری در خانم هايي كه درد لگنی آن ها  در زمان قاعدگی نیست به خوبی کمک مي كند.

در زنان مبتلا به آندومتریوز اغلب توصیه می شود  به مدت سه ماه یا بیشتر قرص جلوگیری از بارداری مصرف کنند و در مواردی قرص بدون قطع ماه به ماه تجویز می شود تا دوره های قاعدگی را متوقف کند.

عوارض جانبی قرص جلوگیری از بارداری معمولاً بعد از درمان به مدت چند ماه بهبود می یابد. عوارض جانبی جدی (به عنوان مثال ، لخته شدن خون ، سکته مغزی ، حمله قلبی) در خانمهایی که سیگار نمی کشند نادر است.

پروژستین: نوع مصنوعی از هورمون طبیعی به نام پروژسترون است. این روش درمانی ممکن است برای خانمهایی که از درد رهایی نمی یابند یا قادر مصرف قرص جلوگیری از بارداری حاوی استروژن نیستند (مانند افراد سیگاری) استفاده شود. پروژستین ها معمولاً به صورت قرص یا تزریق تجویز می شوند. یک دستگاه داخل رحمی حاوی پروژستین میزان بسیار کمی پروژستین را مستقیماً به رحم منتقل می کند و منجر به کاهش خونریزی و درد می شود.

عوارض جانبی پروژستین ها می تواند برای بعضی از خانمها آزار دهنده باشد. شایع ترین عوارض جانبی آن عبارتند از: نفخ ، افزایش وزن ، خونریزی نامنظم واژن ، آکنه و به ندرت افسردگی بدتر.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • درمان های داروئی آندومتریوز
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت