Menu

پیام علمی

تاریخ انتشار: شنبه 16 آذر 1398
سرطان سینه چیست؟

  سرطان سینه چیست؟

امتیاز: Article Rating

سرطان سینه زمانی است که سلول های پستان از حالت طبیعی خارج شده و رشد آنها از کنترل خارج شود و به شکل توده در پستان ظاهر شوند. سرطان سینه در مردان هم رخ می دهد ولی در زنان شایع تر است و می تواند به طور ژنتیکی در خانواده باشد.

در صورت مشاهده هر برآمدگی در سینه باید به پزشک مراجعه کرد. اما همه بر آمده گی ها در سینه دلیل بر سرطان نیست. وقتی توده در بافت پستان توسط خود فرد یا معاینه کننده کشف می شود یکی از علائم احتمالی سرطان سینه می باشد، البته خیلی از توده ها نیز خوش خیم هستند. علاوه بر توده ، سایر تغییرات غیر طبیعی شامل کمرنگ شدن پوست ، تغییر اندازه یا شکل یک پستان ، کشیده شدن به داخل نوک پستان (در حالیکه قبلا بیرون بوده است) و تغییر رنگ پوست پستان که مربوط به عفونت یا بیماری های پوستی شناخته  شده از جمله اگزما نباشد.

سرطان سینه از شایعترین سرطان ها و دومین سرطان کشنده در زنان 45 تا 55 سال است و اگر در مراحل اولیه تشخیص و درمان شود اغلب قابل درمان است. مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در طول سه دهه گذشته به مقدار یک سوم یا بیشتر کاهش یافته است که بیشتر به دلیل افزایش غربالگری سرطان سینه و درمان به موقع و بهتر است.  غربالگری بیماری را در مراحل اولیه تشخیص می دهد و شانس درمان موفق را بالا می برد زیرا تومورها قبل از انتشار برداشته می شوند.

زنانی که سابقه خانوادگی قوی و خطر ابتلا بالائی در سرطان سینه دارند می توانند برای پیشگیری از ابتلا با شرایط خاص از دارو استفاده کنند. معنی سابقه خانوادگی قوی ابتلا اقوام درجه اول مثل مادر به خصوص در سن زیر 50 سال است. ابتلا اقوام درجه دوم نیز اگر چند مورد در فامیل باشد اهمیت پیدا می کند.

یکی از آزمایش های تشخیص سرطان سینه ماموگرافی است که  می تواند سرطان سینه را بررسی کند. اگردر ماموگرافی نقاطی که می تواند سرطان باشند پیدا شود، پزشک درخواست بیوسی سینه می کند. در بیوپسی سلول های یک یا چند نمونه کوچک جدا شده از بافت پستان از نظر سرطانی بودن بررسی می شوند.

ماموگرافی از سن 40 سال در زنان بدون علامت آزمایش غربالگری محسوب می شود. از طرف دیگر افرادیکه توده مشکوک در سینه دارند نیز ماموگرافی می شوند. سرطان سینه می تواند با انجام یک ماموگرافی معمولی به صورت غربالگری قبل از اینکه برآمدگی یا هر تغییری در سینه ایجاد شود، تشخیص داده شود. ماموگرافی برای هر دو سینه انجام می شود حتی اگر توده در یک سینه احساس می شود.

در ماموگرافی دوز اشعه بسیار پایین است. ضمن ماموگرافی بافت پستان کاملا تحت فشار قرار می گیرد تا ضخامت بافت آن کاهش یافته و  رادیولوژیست بتواند ناهنجاری ها را با دقت بیشتری پیدا کند. هر پستان بین دو صفحه فشرده می شود و پرتوهای ایکس از دو جهت (بالا به پایین و طرف به طرف ) هدایت می شود تا مطمئن شوند تمام بافت بررسی می شود. در حال حاضر ماموگرافی بهترین روش غربالگری برای تشخیص سرطان پستان است. برخی از ماموگرافی ها تصاویر را به صورت دیجیتالی ضبط می کنند ، وضوح بهتری دارند و امکان تنظیم تصویردارند تا احتمال نیاز به تصویر برداری مجدد را کاهش دهد. سونوگرافی سینه از امواج صوتی برای دیدن بافت استفاده می کند و می تواند تشخیص دهد که توده، یک کیست پراز مایع یا یک توده جامد است. سونوگرافی فقط برای بررسی ناحیه محدود پستان استفاده می شود و به عنوان تست غربالگری کل پستان به جای ماموگرافی استفاده نمی شود.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • سرطان سینه چیست؟
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت