دات نت نیوک
Menu

پیام علمی

تاریخ انتشار: شنبه 14 دی 1398
غربالگری سرطان روده بزرگ

  غربالگری سرطان روده بزرگ

امتیاز: Article Rating

غربالگری سرطان روده بزرگ می تواند ضایعات برجسته و بدخیمی در مراحل اولیه و بدون علامت را تشخیص دهد و مرگ ومیر ناشی از آن را کاهش دهد. بیشترین خطرات این غربالگری به دلیل خطرات کولونوسکوپی است. هر تست غربالگری سرطان روده بزرگ  به غیر از کولونوسکوپی اگر مثبت باشد،  باید به سرعت با کولونوسکوپی دنبال شود تا کل روده بزرگ و ضایعات را ارزیابی کند و پولیپ ها را بردارد.

به بیماران بدون عوامل خطر  در سن 50 سال یا بیشتر غربالگری سرطان روده بزرگ توصیه می شود. کولونوسکوپی هر 10 سال برای اکثر بیماران بدون عوامل خطر توصیه می شود. غربالگری توسط  آزمایش مدفوع برای خون مخفی سالانه  و کلونوگرافی توموگرافی کامپیوتری CTC) ) هر پنج سال برای بیمارانی که نمی توانند یا نمی خواهند  یا دسترسی شان  به کولونوسکوپی محدود است توصیه می شود. ، اما  اگر نتیجه آزمایش مدفوع یا CTC مثبت باشد ، باید کولونوسکوپی سریعاً انجام شود .

بیشتر موارد سرطان روده بزرگ در سنین بالاتر از 50 سال رخ می دهد و با افزایش سن به طور کلی شیوع آن بیشتر است. غربالگری حداقل تا سن 75 سالگی برای بیماران در معرض خطر متوسط برای سرطان روده بزرگ توصیه می شود. غربالگری باید برای افراد 76 تا 85 ساله موردی تصمیم گیری شود. غربالگری تا سن 86 سالگی بسته به عوارض بیماری ممکن است برای بیمارانی که هرگز غربالگری نشده اند معقول باشد.

کلونوسکوپی امکان شناسایی و بیوپسی پولیپ و از بین بردن پولیپهای پیش سرطانی را می دهد ، همه در طی یک آزمایش. این روش با برخی از خطرات همراه است و نیاز به تنظیم رژیم غذایی و دارویی و آماده سازی روده دارد. همچنین از آرام بخش اغلب استفاده می شود. كولونوسكوپي با حساسيت بالا و ويژگي قابل قبول ، آدنوم هاي سرطاني را تشخيص مي دهد.

عوامل خطر:

مهمترین عواملی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد و توصیه های غربالگری را تحت تأثیر قرار می دهد  شامل اشکال ارثی سرطان روده بزرگ، سن بالا ، سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان روده بزرگ پراکنده (و احتمالاً آدنوم بزرگ یا پیشرفته) ، بیماری التهابی روده و تاریخچه تابش اشعه به شکم

چندین عامل خطر سرطان روده بزرگ که  قابل اصلاح هستند شامل: چاقی ، دیابت ، مصرف دخانیات ، مصرف بیش از حد الکل ، مصرف بیش از حد گوشت فرآوری شده و عدم فعالیت بدنی می باشد.

عوامل پیشگیری کننده غذایی:

علیرغم عدم قطعیت ، رژیم غذایی محافظی را می توان برای اهداف کلینیکی تعریف کرد که شامل اجتناب از گوشت قرمز فرآوری شده و منیزیم ، گنجاندن سبزیجات و اشکال پردازش نشده سبوس گندم ، مقدار کافی از مصرف فولات در مواد غذایی ، مصرف کالری محدود و اجتناب از مصرف الکل بیش از حد

اشتراک گذاری
تصاویر
  • غربالگری سرطان روده بزرگ
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت