Menu

پیام علمی

تاریخ انتشار: شنبه 22 شهریور 1399
نقرس

  نقرس

امتیاز: Article Rating

نقرس نوعی آرتروز است. این می تواند باعث درد و تورم در مفاصل شود و در ابتدا ، تمایل دارد که فقط بر روی یک مفصل تأثیر بگذارد که غالباً انگشت بزرگ است. در افرادی که اسید اوریک زیادی در خون دارند ، اتفاق می افتد. اسید اوریک یک ماده شیمیایی است که با تجزیه مواد غذایی خاص در بدن ایجاد می شود. اسید اوریک می تواند بلورهای تیز مانند سوزن را تشکیل دهد که در مفاصل باعث درد می شود. کریستالهای اسید اوریک همچنین می توانند درون لوله هایی تشکیل شوند که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کند. این کریستال ها می توانند به "سنگ کلیه" تبدیل شوند که می توانند باعث درد و مشکلات جریان ادرار شوند.

علائم نقرس چیست؟ - افراد مبتلا به نقرس دچار درد  ناگهانی یا حملات درد شدید می شوند که اغلب اوقات در انگشت بزرگ پا (شست) ، مچ پا یا زانو است. اغلب مفصل نیز قرمز و متورم می شود. معمولاً فقط یک مفصل مبتلا می شود ، اما برخی از افراد در بیش از 1 مفصل درد دارند. درد های نقرس بیشتر در طول شب اتفاق می افتند.

درد ناشی از نقرس می تواند شدید باشد. درد و تورم در آغاز حمله نقرس حداکثر شدت را دارد. علائم در طی چند روز تا چند هفته بهتر می شوند. هنوز مشخص نیست که چگونه بدن یک حمله نقرس را خاموش می کند

برای تشخیص نقرس ، پزشک می تواند یک نمونه از مایع را از مفصل که درد دارد ، بگیرد. اگر بلورهای معمولی نقرس در مایعات وجود داشته باشد ، فرد نقرس دارد. حتی بدون بررسی مایعات از مفصل ، پزشک ممکن است در موارد زیر  به نقرس شک داشته باشد:

-          در یک مفصل خصوصاً انگشت بزرگ درد و تورم باشد.

-          علائم بیماری در فواصل حملات کاملاً از بین رود.

-          آزمایش خون  میزان بالای اسید اوریک را نشان دهد.

درمان نقرس - چند دارو می توانند درد و تورم ناشی از نقرس را کاهش دهند. اگر دارویی  برای فرد مناسب است ، همیشه باید  آن را نگه دارد و به محض شروع درد از آن استفاده کند. بهترین پاسخ درمانی با مصرف دارو به محض شروع علائم است.

داروهای مورد استفاده در درمان نقرس شامل موارد زیر است:

● NSAID ها - گروه بزرگی از داروها است که شامل ایبوپروفن  و ایندومتاسین است . این داروها ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی یا کبد یا افرادی که مشکل خونریزی دارند بی خطر نباشد.

● کلشی سین - این دارو به نقرس کمک می کند اما می تواند باعث اسهال ، حالت تهوع ، استفراغ و درد معده شود.

● استروئیدها - استروئیدها می توانند تورم و درد را کاهش دهند. این استروئیدها از آن نوعی نیستند که ورزشکاران برای تقویت عضله استفاده می کنند. استروئیدها را می توان به صورت قرص یا تزریق گرفت.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • نقرس
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت